פסיכולוגיה של הספורט והביצוע

לעיתים קרובות הגורמים הפסיכולוגיים יהיו הקריטיים למימוש הפוטנציאל ולהצלחה כספורטאי מקצועי. כל ספורטאי הוא אדם ייחודי ויש לו צרכים ואישיות משלו, יחד נזהה את נקודות התורפה והקשיים ונעבוד על מיומנויות פסיכולוגיות לוויסות ריגשי והתנהגותי יעיל יותר, חיזוק הבטחון העצמי,שמירה על מוטיבציה וההתמודדות תחת לחץ. ​

פסיכולוגיה של הספורט עוסקת בהיבטים שונים של הקשר בין גורמים פסיכולוגיים ואישיותיים לבין תפקוד וביצועים ספורטיביים. מטרת המחקר והידע בתחום היא לקדם ספורטאים מקצועיים למיצוי הפוטנציאל האישי, להצליח להביא לידי ביטוי את הניסיון והיכולות תחת לחץ , לשמר על מוטיבציה באימונים הקשים ולשמור על רווחה נפשית טובה של הספורטאים. הדבר נכון גם לגבי כל אדם שרוצה להגיע לביצוע מיטבי תחת לחץ או מדידה, אם זה במוזיקה, בניהול, או כל מצב מבחן.

"הצלחה היא היכולת לעבור מכישלון לכישלון מבלי לאבד את ההתלהבות" וינסטון צ'רצ'יל

ליווי פסיכולוגי לספורטאים, מאמנים והורי ספורטאים

כיום ידוע שיכולות גופניות-ספורטיביות אינן מספיקות על מנת להיות ספורטאי מצטיין ולעיתים קרובות ההיבטים הפסיכולוגיים יהיו אלו שיכריעו את ההישגים וההתמדה של הספורטאי. המרכיבים הקריטיים להצלחה יהיו מוטיבציה, יכולת עמידה במצבי לחץ, התמדה, רמות חרדה, בטחון עצמי, תחרותיות ומיומנויות בינאישיות .

בשנים האחרונות הצטבר מחקר רלוונטי יישומי רב שמאמת ותומך ביעילותן של שיטות עבודה מותאמות ורלוונטיות לאתגרי הספורטאים, שלוקחות בחשבון גורמים אישיותיים ופסיכולוגיים, גורמים סביבתיים, ענף הספורט, תקופות אימונים ותקופות תחרויות.

קיימת חשיבות רבה להתאמת העבודה הפסיכולוגית באופן אישי לכל ספורטאי, שכן מה שעובד לאדם אחד , לא בהכרח יעבוד למשהו אחר. בעבודה עם הספורטאי, לאחר הכרות, מיפוי צרכים, דפוסי חשיבה והתנהגות, משאבים, טריגרים, ערכים ואמונות, אני מתאימה תוכנית עבודה אישית, שכוללת מיומנויות ויסות, עדכון דפוסי חשיבה והתנהגות ועדכון מערך האמונות.

 

 

מצבים בהם התערבות פסיכולוגית מומלצת:
 

    ליווי סביב משברים רגשיים והתנהגותיים שעלולים לפגוע בתפקוד של ספורטאי כגון קושי להתמודד עם כישלון, התמודדות עם לחץ לפני ביצוע, קושי בתקשורת עם צוות המאמנים או חברי הקבוצה, בטחון עצמי, חרדות וכד'.

 

    למידה של מיומנויות מנטליות לוויסות עצמי- הכוללות טכניקות לריכוז, להרפיה, הכנה לתחרויות וכד', בהתאמה לספורט הספציפי ולמבנה תקופת האימונים והתחרויות, שיאפשרו לספורטאים להגיע למיצוי מיטבי של הפוטנציאל האישי.

 

    התמודדות עם פציעות ושיקום - שמירה על מוטיבציה, בטחון ואמונה ביכולת השיקום וחזרה מיטבית לפעילות.

 

    ליווי ועבודה מנטאלית עם קבוצות ספורט - המטרה לממש את הפוטנציאל הקבוצתי והפוטנציאל האישי של כל השחקנים. ניתן לשפר ולשכלל את המיומנויות הבין אישיות של הספורטאים והמאמנים, כך שיוכלו להתמודד טוב יותר עם קונפליקטים קבוצתיים, לשתף פעולה ולשמור על לכידות קבוצתית, לייצר יחסי אמון ולנהל יחסים תקינים בין חברי הקבוצה. כל אלו קריטיים על מנת למקסם את הביצועים הספורטיביים של הקבוצה.

 

בעבודתי אני משלבת כלים ממיגוון שיטות פסיכולוגיות :  CBT,  NLP, פסיכולוגיה חיובית, ביופידבק, טכניקות הרפיה, דמיון מודרך, הריאיון המוטיבציוני...

 

בעשור האחרון צברתי ניסיון בעבודה עם מאות אנשים בהשגת מטרות ויעדים אישיים בספורט ופעילות גופנית, שינוי הרגלי אכילה, גמילה מעישון, התמודדות עם חרדות ועוד.

פסיכולוגיית ספורט | ניהול לחצים וחוסן | NLP | איכות חיים

פולי רביד

פסיכולוגיית ספורט | ניהול לחצים וחוסן | NLP | איכות חיים​