ביופידבק (Biofeedback, משוב ביולוגי) הוא כלי טיפולי שמאפשר לנו למדוד פעילות והתנהגות של פרמטרים פיזיולוגים (כמו קצב הלב, קצב נשימה, פעילות שרירים, מוליכות העור ועוד) כדי להבין וללמוד את הקשר בין מצב פסיכולוגי למצב פיזיולוגי ולעזור לאנשים ללמוד לווסת ולשלוט באופן יעיל על המצב הפיזיולוגי הרצוי.

ביופידבק הוא כלי רב עוצמה שיכול לסייע לספורטאים לשפר את הביצועים שלהם על ידי הקניית מיומנויות ויסות מותאמות לשליטה במצבים פיזיולוגיים ונפשיים שונים. אימון בעזרת מכשיר הביופידבק יוביל לשיפור ואיזון פעילות מערכת העצבים האוטונומית שלכם.

 

ארבע דרכים בהן ביופידבק עוזר לספורטאים:

 

1. ניהול מתח ולחץ:

באמצעות ביופידבק, ניתן ללמוד להפחית מתחים ומצבים ריגשיים שפוגעים בביצועים, ספורטאים יכולים ללמוד לזהות ולהפחית מתח נפשי וגופני. זה חשוב במיוחד במצבי תחרות, בהם לחץ וציפיות יכולים לפגוע בביצועים. ביופידבק מלמד את הספורטאים כיצד להגיע לרמת עוררות אופטימלית עבור הביצוע ולשמור על ריכוז.

 

2. שיפור מיקוד וריכוז:

הביופידבק מאפשר לספורטאים ללמוד טכניקות לשיפור הריכוז והמודעות העצמית. היכולת להיות ממוקד בגוף, במחשבות מועילות ומרוכז בביצוע עצמו מונעת הפרעות מבחוץ ומשפרת ביצועים.

 

3. שיפור ההתאוששות:

תהליך ההתאוששות לאחר אימונים עצימים ותחרויות יכול להשתפר באמצעות טכניקות הרפיה ושחרור שנלמדות באופן יעיל בעזרת מכשיר הביופידבק. טכניקות אלו יכולות לסייע בהתאוששות השרירים, שיפור איכות השינה, והורדת רמות המתח הכלליות.

 

4. חיזוק הביטחון העצמי:

על ידי תרגול טכניקות ויסות וקבלת משוב מידי על המצב הפיזיולוגי שלהם, ספורטאים יכולים לראות את ההתקדמות שלהם ולבנות ביטחון ביכולת שלהם לשלוט בגוף ובנפש. חיזוק תחושת השליטה והיכולת לווסת תגובות ריגשיות מחזק את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי.

 

דוגמאות לטכניקות ויסות באמצעות ביופידבק נפוצות בספורט

 

- ביופידבק של השתנות קצב הלב (HRV):

ניתוח תנודות בקצב הלב יכול לעזור לספורטאים לשלוט ברמות המתח ולשפר את הריכוז והביצוע על ידי למידה ואימון בטכניקות נשימה.

 

- ביופידבק של מוליכות עורית (SCL):

מעקב אחר פעילות מערכת העצבים האחראית על מצבים מאיימים ולחץ (סימפטטית), לימוד ותרגול טכניקות הרפיה שמפחיתות מתח.

 

- ביופידבק של טמפרטורה:

מדד נוסף שמלמד על פעילות מערכת העצבים שאחראית על מצבי לחץ כרוניים, לימוד ותרגול טכניקות של דמיון מודרך שיביאו לשיפור במדדים ולהתמודדות יעילה עם לחץ.

 

במהלך הטיפול אני מלמדת על הקשר בין מצבים מנטליים ורגשיים שאתם חווים לבין תגובות הגוף שלכם. תלמדו ותתרגלו טכניקות לוויסות  ואיזון מערכת העצבים, שתאפשר חשיבה נינוחה וחיובית יותר והתמודדות איכותית יותר במצבי לחץ ומשבר.

טכניקת הביופידבק מגמישה ומייעלת את מערכת העצבים, דבר שיאפשר לכם שליטה טובה יותר בביצועים ובתגובות שלכם ויביא ליותר תחושות של רווחה נפשית, רגיעה, שינה ובריאות טובה יותר ושיפור באיכות החיים.​

 

מזמינה אותך לשמוע עוד.

 

פולי רביד

פסיכולוגית ספורט |  052-2320743 

פסיכולוגיית ספורט | ניהול לחצים וחוסן | NLP | איכות חיים

פולי רביד

4 דרכים בהם ביופידבק עוזר לספורטאים להגיע להישגים טובים יותר

פסיכולוגיית ספורט | ניהול לחצים וחוסן | NLP | איכות חיים​

Edit Post Text