פייסבוק פולי רביד
יוטיוב פולי רביד
פולי רביד
גוגל פלוס פולי רביד
פולי רביד NLP ודמיון מודרךנייד: 052-2320743
052-2320743

טיפול בהתקפי חרדה

טיפול בהתקפי חרדה באמצעות NLPחרדה היא מצב נפשי המלווה בסימפטומים פיזיולוגים
כגון חוסר מנוחה, עייפות, מתח, קשיי שינה וקלות להתרגש. התקפי חרדה מאופיינים בתגובות כגון דפיקות לב מהירות, הזעה, קושי בנשימה, בחילות, סחרחורות ופחד קיצוני. חרדות מופיעות בעקבות ציפייה מוגזמת לגורם הנתפש כמאיים או מסכן חיים. החרדה עצמה היא תגובה אוטומטית של הגוף  לייצוגים פנימיים של "מאורעות" עתידיים אפשריים, בדרך כלל מוגזמים ומעוותים שמעוררים פחד מוגזם. הייצוגיים הפנימיים יהיו לעיתים תמונות או תסריטים מעוררי פחד ויכולים להיות גם שמיעתיים, כלומר קולות דמיוניים – לדוגמא אדם שחרד לדבר בפני קהל יכול לדמיין תסריט שבו הוא רואה קהל שלם צוחק לדבריו או לחילופין ישמע את הקולות של קהל צוחק וצועק בעקבות דברים שאמר ולהרגיש מושפל, בנוסף יכול אדם ממש לחוש מצב מפחיד של נפילה ממקום גבוהה וכך ייוצר אצלו פחד גבהים קיצוני. למעשה החרדות מופיעות כתגובה לאותם ייצוגים פנימיים עם מוטיב קבוע בד"כ, שהאדם ייצר בתת המודע שלו בעבר, ייצוגים אלו ייצרו עיוותים חשיבתיים והאדם החרד חש חוסר שליטה על הופעתם . בדרך כלל אדם שחווה פעם אחת התקף חרדה, בסבירות גבוהה שתהיה אצלו כוננות מתמדת מהפעם הבאה שהתקף עלול להופיע, הכוננות לכשעצמה מגבירה את המתח ומגבירה את הסיכוי והתדירות של הופעת התקפי החרדה.

 

התקפי חרדה טיפול טבעי:


גישת הNLP מזהה את דפוסי החשיבה והייצוגים הפנימיים וממפה את הדפוסים המעוררים את מיגון ההתנהגויות, הרגשות והתחושות האנושיות, טכניקות NLP  מאפשרות החלפת דפוסים וייצוגים מזיקים ומחלישים בדפוסים וייצוגים מחזקים ומעוררים תגובות התנהגויות ורגשיות רצויות שונות מהקיימות. ל- NLP  מיגוון רחב של טכניקות המאפשרות לזהות את הטריגרים מעוררי החרדה ולעשות שינוי בייצוגים שלהם על מנת לנטרל את החרדה. כמו כן נעשה זיהוי של תבניות החשיבה העומדות מאחורי הטריגרים לחרדה ובאמצעות טכניקות NLP  נעשה שינוי אמונות, ערכים ,רגשות , שינוי תסריטים וניקוי זיכרונות עבר מעצבים. בנוסף בעזרת הדמיון המודרך לומד האדם הסובל מחרדה להרפות ולהירגע באמצעות שינוי התסריטים בדמיון ויצירת תסריטים מעוררי תחושות בטחון ורגיעה.

ניתן לעשות שימוש במספר כלים מגישת
NLP -


1. לזהות את הטריגרים המעוררים את התקפי החרדה ולעשות שינוי בייצוגים הפנימיים של אותם טריגרים, כלומר להסית את המיקוד של האדם החרד מהתמונות או הקולות המעוררי חרדה למיקוד חדש שיזוהה כמקור מרגיע ומעודד. נבקש מהמטופל ליצור סרט של כל ההתרחשויות שמביאות בסופו של דבר להתקף החרדה, כאשר המטופל מתאר את התסריט אני אשתמש בשאלות כדי לברר אילו שינויים בייצוגים יפחתו את עוצמת הפחד.

2. זיהוי ושינוי אמונות שתומכות בחרדה ובמושא החרדה לאמונות מחזקות ומפחיתות חרדה.

3. זיהוי וחיזוק משאבים פנימיים – הזכרות בניסיונות עבר מוצלחים בהתמודדות עם אתגרים ומצבים קשים, יהוו בסיס לחיבור למשאבים פנימיים. אנשים חרדיים נוטים לסנן את המצבים החיוביים בחייו וניגש באופן אוטומטי למצבים המפחידים ביותר. ניתן ללמד את הסובל מחרדה שזוהי תוכנית על שהוא יצר בעבר ושניתן לשנות אותה ולאפשר לו גישה למצבים חיוביים מהעבר שלו ושימוש בהם בהווה.

4. שימוש בשאלות שממוקדות לפתרון המקנות למטופל הרגלים של שאילת שאלות יומיומיות מכוונת פתרון על עצמם.

5. ניקוי ושינוי גישה של זיכרונות עבר מעצבי חשיבה.

6. רגיעה באמצעות הרפיות ודמיון מודרך

7. שימוש בעוגנים מחזקים.

 

 

טיפול בהתקפי חרדה:


בנוסף בבסיס גישת ה-NLP, יש חתירה מתמדת להרגלים של חשיבה חיובית, ומיקוד האדם בפתרון ולא בבעיה, אין התייחסות אל כישלון ככישלון, אלה כאל ניסיון שלא הצליח ומשוב ללמידה.