פייסבוק פולי רביד
יוטיוב פולי רביד
פולי רביד
גוגל פלוס פולי רביד
פולי רביד NLP ודמיון מודרךנייד: 052-2320743
052-2320743
טיפול בפוביות-מאמר

טיפול בפוביות - המשך

 פחד זה והימנעות ממפגש עם גורם הפחד עלול לגרום לעיתים רבות לפגיעה ממשית בתפקוד היומיומי והתעסקות מטרידה סביב הנושא. הסובלים מפוביות בדרך כלל מודעים לכך שהפחד הוא מוגזם וחסר פרופורציות לגורם, אך אינם יודעים איך להשתחרר ממנו.
ה-NLP מתייחס אל הפוביה כאל למידה מוטעית שמתרחשת באופן מהיר ולכן ניתן גם למוטט אותה באופן מהיר יחסית. כשנטפל באדם הסובל מפוביה קודם כל נוודא שמופיעים 4 תנאים לקיום פוביה :
1. פחד מאובייקט או מצב ספציפי.
2. תגובות פיסיולוגיות המאפיינות חרדה.
3. הימנעות מגורם הפוביה.
4. בדיקה שלא קיים רווח משני.
בנוסף נוודא שהאדם אינו סובל מתגובות פוסט טראומטיות, כלומר שהפוביה לא הופיעה בעקבות אירוע טראומתי. במקרה שמתברר שהתגובות הם פוסט טראומטיות, כלומר הפוביה הופיעה כתגובה לאירוע טראומתי נטפל קודם כל  דרך האירוע הטראומתי בטכניקות NLP מותאמות לטראומות, לעיתים זה ישחרר את הפוביה ולעיתים יש צורך בטכניקה נוספת לשחרור מלא של הפוביה.
התהליך לשחרור הפוביה לתמיד - לאחר שווידאנו שאכן מדובר בפוביה נאסוף מידע מהאדם לגבי הפוביה על מנת שנוכל להגדירה באופן מלא ולהעלות את האינפורמציה למודעות, נבדוק ונבין את כל תהליכי החשיבה המובילים לתגובות הפחד. במהלך הטיפול בפוביה נקרב את המונחה בדמיון אל גורם הפוביה וניצור סולם פחד, כדי שבהמשך יהיה לנו מדד לבדיקה והמחשת השינוי (ירידה במספר בסולם הפחד). תוך כדי הטיפול המונחה יבנה לעצמו תסריט בדמיון, סביב המצב בו מופיעה הפוביה, התסריט יתחיל בתמונה נעימה לפני הופעת הגורם לפחד והופעת הסימפטומים ויסתיים בתמונה רגועה עם חלוף הסימפטומים המעיקים.  העבודה תעשה סביב אותו תסריט ובאמצעות הדמיון, אני כמטפלת אכוון את המטופל להריץ את אותו תסריט, בכיוונים שונים ובמקצבים שונים. בנוסף בעת הצורך יש ל- NLP, כלים נוספים לשנות את הייצוגים של תמונות מעוררות חרדה ובעקבות משתנה באופן אוטומטי התגובה הרגשית  לאותו גורם.
ברגע  שסקלת הפחד יורדת ל- 20 ומטה, נקרב את גורם הפוביה במציאות או בדמיון, במידה והמפגש מעלה שוב את מדד הפחד נשתמש בכלים נוספים להחלפת תמונות בדמיון באופן כזה שישפיע על  הרגשות באותם מצבים מעוררי הפחד.
הרעיון הכללי של הטיפול הוא לנתק בין האירוע המעורר פחד לבין הקצב הסובייקטיבי בו אותו אירוע נחווה בנוסף לשינוי הכיוון ולהכנסת המטופל למצב בו הוא צופה מהצד על המצב ומנותק מהרגשות (מצב הנקרא א-חיבור), כלומר הסתכלות ממבט על בנתק רגשי מהאירוע. ה-NLP  מתייחס אל הפוביה כאל למידה מוטעית שנעשתה באופן מהיר מאוד ולא מודע, כיון שהפחד נוצר כתגובה מאוד מהיר של תת המודע, פתרון אמיתי שיחזיק לתמיד יגיע רק דרך שימוש בכוחו ועוצמתו של תת המודע.
תיאור מקרה: מירב הגיעה לטיפול עם פוביה מלטאות, לטענתה הפוביה קיימת מאז שהיא זוכרת את עצמה. היא תארה איך מצבים רבים יומיומיים בהם רק המחשבה שהיא עלולה לראות כל סוג של לטאה מעוררים אצלה תגובות גופניות כמו דפיקות לב, הזעה בידיים ותחושות קשות של פחד. אחת הדוגמאות שלה היו שבכל פעם שהיא חוזר לביתה, כשהיא נכנסת לחדר המדרגות כדי לעלות לכיוון ביתה היא תמיד חייבת בדרך כלשהי לוודא שאין סממיות על הקירות,  וכשהיתה מגיעה בחושך הייתה מחכה עד שבעלה יגיע ו"יבדוק את השטח", דבר שמאוד הפריע לה ופגע בעצמאותה. דיווחה על הרבה תסמינים פיזיולוגים של הזעה ודפיקות לב רק מעצם המחשבה ואפילו מצפייה בתמונות של לטאות שמאוד העיקו עליה ביומיום. לאחר שבדקתי שאכן מודבר בפוביה וארבעת התנאים מתקיימים במפגש השני הנחתי אותה בעזרת הטכניקה לשחרור מפוביה , בנינו סולם פחד, שהיה קרוב ל- 100 בתחילת התהליך. לאחר הרצת התסריט שהמטופלת בעצמה יצרה בכיוונים ובמקצבים שונים, הכול בדמיון בהנחייתי, סולם הפחד ירד סביב ה- 30-40, ובהמשך לאחר שינויים נוספים במרכיבי החושים המייצגים אצלה תמונות המעוררות את מצבי הפחד, סולם הפחד ירד סביב ה 10-20.
לאחר מספר ימים כתבה לי המטופלת שעלתה במדרגות לביתה לבדה על אף שראתה סנונית (לטאה קטנה) על קיר חדר המדרגות, לאחר חודש קבלתי תמונה שלה כשהיא מלטפת איגואנה... המטופלת דיווחה כי היא מרגישה משוחררת ורגועה במצבים בהם בעבר חשה פחד שלווה בתסמינים גופניים.